Książki na święta dla fanów historii

Pomysł na prezent na Święta może w wielu przypadkach stanowić dylemat, z którego trudno wyjść z twarzą. Jeśli jednak wśród osób, które planujemy obdarować, znajdują się miłośnicy książek i historii, problem można uznać za rozwiązany. Ogrom doskonałych publikacji o tematyce historycznej sprawia, że można strzelić w dziesiątkę niezależnie od konkretnych zainteresowań amatora historii. “Wedlowie. Czekoladowe imperium” Łukasza Garbala i “Rzeczy osobiste” Karoliny Sulej to dwie książki o skrajnie różnej tematyce, które łączy to, że w ostatnich latach było o nich głośno.

Jak powstała firma E.Wedel?

E.Wedel to dziś marka, którą znają wszyscy i która kojarzy się ze znakomitym ptasim mleczkiem i wyrobami z czekolady. Kiedy w XIX wieku Pan Wedel przybył do Warszawy i założył w niej luksusową cukiernię, nikt nie mógł się spodziewać, że rodzinna firma stanie się kiedyś gigantem na rynku i przetrwa do XXI wieku. W książce opisane różne epoki firmy oraz cały kontekst historyczny. To Pan Wedel jako jeden z pierwszych wyruszył w 1926 roku na pomoc ofiarom puczu majowego, zapewniając im łakocie i wsparcie. To również twórcy Wedla ratowali ludność warszawską podczas pierwszych bombardowań na początku drugiej wojny światowej. Historia marki jest też historią miasta, w którym się ona rozwijała, i całej Polski.

Co miało wartość w obozach koncentracyjnych?

Powstało na przestrzeni lat wiele książek z dziedziny literatury obozowej. “Rzeczy osobiste” Karoliny Sulej są jednak pierwszą publikacją, na potrzeby której zbadano rzeczy, z jakimi więźniowie trafiali do obozów lub o jakie najbardziej zaciekle walczyli. Jak wyglądali po transporcie i jakie nosili ubrania, kiedy zabrakło pasiaków? Dlaczego pasiaki były idealnym strojem z punktu widzenia władz obozów? Na te i na wiele innych pytań odpowiada autorka w poruszającej i odkrywczej książce. To okazja, aby dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne więźniów, a także, co trzeba było mieć, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie katorgi i niewolniczej pracy.